Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach

Nabór wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022.

Nabór wniosków w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022.

   W związku z przystąpieniem Gminy Wierzchosławice do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022., finansowanego  ze środków Funduszu Solidarnościowego, GOPS Wierzchosławice – realizator Programu ogłasza nabór wniosków.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,

2) osobami posiadającymi:

  1. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) albo

  2. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej,

zwanych dalej  „uczestnikami Programu”.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Limit usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:

240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego oraz

14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia jest dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM (stanowiącej załącznik nr 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji), wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.

Zgodnie z założeniami programu gmina umożliwi osobie niepełnosprawnej lub członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności samodzielny wybór:

1) osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej;

2) miejsca, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lit. c oraz ust. 5 pkt 2 lit. c Programu , z zastrzeżeniem iż wskazane miejsce otrzyma pozytywną opinię gminy.

Usługi opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w ust. 5 pkt 1 lit. a i c oraz ust. 5 pkt 2 lit. c Programu mogą świadczyć:

  1. osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej (wynikających z Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022, której wzór stanowi załącznik nr 8 do Programu) lub
  2. osoby posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym.

Komplet dokumentów należy złożyć  DO DNIA 18 LUTEGO 2022 ROKU.

  1. poprzez nadanie w placówce pocztowej operatora pocztowego na adres Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach ,33-122 Wierzchosławice 550,
  2. poprzez złożenie korespondencji zapakowanej w kopertę do skrzynki zlokalizowanej na parterze budynku Urzędu Gminy w Wierzchosławicach opisanej dziennik podawczy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach,
  3. osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Informacje na temat realizacji Programu można uzyskać również pod numerem telefonu: 14 631 90 47.

ZAŁĄCZNIKI:

Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa edycja 2022

Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej

Klauzula informacyjna RODO MRiPS w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”

Klauzula informacyjna GOPS w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”

ZAŁOŻENIA PROGRAMU:

Program_Opieka_wytchnieniowa_-_edycja_2022 (2)

Może Cię zainteresuje

Skip to content