Osoby oraz inne podmioty, które udzieliły schronienia i wyżywienia obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego, mogą otrzymać specjalne świadczenie.
Kto może otrzymać świadczenie?
Zgodnie ze specustawą świadczenie może być przyznane każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.
Ważną informacją jest to, świadczenie przysługuje tylko w przypadku, kiedy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.
Za jaki okres przyznawane jest świadczenie?
Świadczenie przyznawane jest na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać wydłużony na okres dłuższy niż 60 dni.
Zalecane jest ograniczenie powtórzeń wniosków składanych przez podmiot w zależności od sytuacji np. co 30 dni (wniosek może być również złożony jednorazowo za pełny okres).
W jakiej wysokości wypłacane jest świadczenie?
Wysokość świadczenia wynosi 40 zł na osobę dziennie.
Kwota ta może zostać podwyższona przez wojewodę w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy. Wyższa kwota może być przyznana również gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.
Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie przyjętej osobie i że nie zostało pobrane dodatkowe wynagrodzenie za wynajem ani inne świadczenia z tego tytułu. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje, że złożony wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca.
Do złożenia wniosku wymagane jest dysponowanie danymi obywatela Ukrainy: imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL lub w przypadku braku tego numeru, rodzajem oraz numerem/serią dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nie ma obowiązku podawania numeru PESEL. Świadczenie jest przyznawane na wniosek złożony według wzoru. Załączniki do wniosku stanowią Karty osoby przyjętej do zakwaterowania, wypełniane dla każdej osoby osobno.
– Świadczenie przysługuje od dnia faktycznego udzielenia zakwaterowania i wyżywienia, nie wcześniej niż od 24 lutego 2022 roku i nie dłużej niż 60 dni od zakwaterowania.
– Świadczenie jest udzielane jednemu podmiotowi za nie więcej niż 60 dni (liczonych od pierwszego dnia w którym przyjęto pierwszego obywatela Ukrainy, niezależnie od dat przybycia kolejnych osób). Ta sama osoba może korzystać z zakwaterowania i wyżywienia u różnych podmiotów.
– Świadczenie obejmuje udzielenie łącznie zakwaterowania i wyżywienia. Przyznanie świadczenia jest możliwe gdy podmiot zapewniał jednocześnie zakwaterowanie i wyżywienie.
– Nie jest możliwe przyznania świadczenie gdy ktoś udzielał tylko zakwaterowania albo tylko wyżywienia.
– Wniosek może złożyć osoba dysponująca lokalem i udzielająca w nim zakwaterowania i wyżywienia. Osoba ta nie musi być właścicielem lokalu; – Podmiotem w rozumieniu ustawy może być także obywatel Ukrainy przebywający w Polsce legalnie i posiadający numer PESEL.
– Wstępnie zakłada się możliwość przedłużenia w razie zaistnienia takiej potrzeby świadczenia o kolejne 30 dni w stosunku do osób: o po 75 roku życia; o niesamodzielnych, wymagających z powodu złego stanu zdrowia całkowitej pomocy innych osób w funkcjonowaniu, na podstawie przetłumaczonego dokumentu potwierdzającego powyższe, np. orzeczenia, 4 o wymagających rekonwalescencji po leczeniu szpitalnym na podstawie karty informacyjnej leczenia.
Gdzie składać wnioski?
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach tel. 14 631 90 28
poniedziałek : od 8.00 do 16.30
wtorek – czwartek: od 7.30 do 15.30
piątek: od 7.30 do 15.00
Załączniki :
Załącznik do wniosku o świadczenie 40 zł